ISSN
Sportowa Historia

49. lat GKS-u Katowice

2013-02-25, 07:41   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Będący obecnie w cieniu chorzowskiego Ruchu i Górnika Zabrze, GKS Katowice w tym tygodniu będzie obchodził 49. rocznicę powstania klubu.

Popularna „GieKSa" powstała na bazie kilku innych klubów - Górnika 20 Katowice, TKS Rapid-Orzeł Wełnowiec, KS Koszutka Katowice, Katowickiego Klubu Łyżwiarskiego, Katowickiego Klubu Sportowego Górnik, Górniczego Klubu Żeglarskiego Szkwał oraz przedstawicieli trzydziestu dwóch instytucji i zakładów pracy z terenu Katowic. Decyzja o założenie klubu uprawomocniła się 27 lutego 1964 roku.

Dziś klub z Bukowej przechodzi kryzys, a lata świetności ma dawno za sobą. Od początku „GieKSa" była klubem wielosekcyjnym, jednak oczy większości fanów zwrócone były w stronę piłki nożnej. „Trójkolorowi" mistrzostwa kraju nigdy nie zdobyli, czterokrotnie rozgrywki kończyli na drugim i trzecim miejscu. Ośmiokrotnie grali w finale Pucharu Polski, trzy razy sięgnęli po to trofeum, dwa razy zdobyli Superpuchar Polski. Nieźle klubowi wiodło się na arenie międzynarodowej, dwukrotnie katowicka jedenastka dotarła do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, raz na tym samym etapie zagrał w Pucharze UEFA. W debiucie w europejskich pucharach w sezonie 1970/71 w Pucharze Miast Targowych GKS Katowice zmierzył się z wielką Barceloną. Dziś katowiczanie rywalizują jedynie na zapleczu ekstraklasy i nie mierzą się z takimi potęgami jak wspomniana wcześniej FC Barcelona, Glasgow Rangers, Bayer Leverkusen, czy Galatasaray.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.