Znana nam współcześnie szermierka wywodzi się z tradycyjnej sztuki używania białej broni w różnym celu. Stosowanie białej broni od wieków, począwszy od starożytności było najważniejszym sposobem walki. Dziś podczas walk zbrojnych stosuje się innych broni o czym z pewnością doskonale wie służąca w 3. Batalionie Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych florecistka Sylwia Gruchała.
Jedna z najbardziej utytułowanych polskich florecistek urodziła się 6 listopada 1981 roku w Gdyni. Pierwszym sportem uprawianym przez Sylwię Gruchałę była lekkoatletyka, którą trenowała w klasie sportowej. Po rozwiązaniu jej klasy zajęła się szermierką. Pierwszy medal jaki wywalczyła, w wieku 15 lat to brąz na Mistrzostwach Świata Kadetów w 1996 roku. Był to początek jej licznych sportowych sukcesów. Wielokrotnie sięgała po medale medale mistrzostw świata i europy drużynowo jak i indywidualnie. Bez wątpienia do jej największych sukcesów należą medale olimpijskie. Pierwszy zdobyła drużynowo na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Wówczas krążek jaki zawisł na szyi naszej florecistki był koloru srebrnego. Cztery lata później w Atenach podczas startu indywidualnego polska reprezentantka wywalczyła brązowy medal.
Sylwia Gruchała reprezentuje Wojskową Grupę Sportową Warszawy, startując w sportowych międzynarodowych zawodach wojskowych.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Szermierczy (PZS)
Data powstania organizacji: 28 maja 1922 we Lwowie
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Europy w Gdańsku (1997), Mistrzostwa Europy do 20 lat Kraków (1994), Gdańsk (1997), Poznań (2006), Mistrzostwa Europy do 23 lat Gdańsk (2010), Mistrzostwa Świata w Warszawie (1934) oraz Gdańsku (1963), Mistrzostwa Świata do 20 lat Warszawa (1957), Gdańsk (2001), Puchar Świata Juniorów w Lesznie (2011)
Najważniejsze daty w historii szermierki
28 maja 1922 – powstaje Polski Związek Szermierczy we Lwowie
1924 – Wanda Dubieńska odpada w eliminacjach (floret) na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (Francja)
1924 – Konrad Winkler odpada w eliminacjach (floret) na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (Francja)
1924 – Alfred Ader, Adam Papée, Konrad Winkler, Jerzy Zabielski drużynowo odpają w eliminacjach (szabla) na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (Francja)