Jeden zawodnik, cztery reprezentacje

2012-03-06, 10:25   A A A   drukuj   Przemysław Popek

W Polsce występowanie w kadrze różnych narodów budzi wiele kontrowersji. Co jeżeli zawodnik występował dla czterech reprezentacji?

Czasem historia bywa przewrotna i sprawia, że nie do końca mamy wpływ na swoje losy. Michał Śliwiński, dziś utytułowany reprezentant Polski w kajakarstwie urodził się 5 lutego 1970 roku w Dobrotworze w ZSRR. Dorastał w polskiej rodzinie na Ukrainie. Jego ojciec trenował podnoszenie ciężarów. Przygodę ze sportem rozpoczynał w ukraińskim klubie „Awangard”. W 1988 roku pojechał na Igrzyska Olimpijskie w Seulu w barwach reprezentacji ZSRR. Jego udział zakończył się sukcesem, zdobyciem srebrnego medalu w rywalizacji C-1 na 500 m. Cztery lata później w Barcelonie również był drugi, ale jako reprezentant Wspólnoty Niepodległych Państw.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego występował w barwach ukraińskiej reprezentacji. Dla naszych wschodnich sąsiadów zdobył w sumie osiem brązowych medali Mistrzostw Świata. Po nieudanych dla niego Igrzyskach Olimpijskich w Sydney postanowił zakończyć współpracę z Ukraińcami.

Jeszcze w roku 2000 rozpoczął treningi w warszawskiej Spójni i występy dla narodowej reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach trzy złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale Mistrzostw Świata.

Za swoje osiągnięcia sportowe otrzymał order prezydenta Ukrainy.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.