ISSN
Sportowa Historia

Notatka z życia: Ekstraklasowy rekordzista

2013-12-05, 07:57   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Marek Chojnacki to piłkarz z największą liczbą występów w ekstraklasie. Były obrońca ma na swoim koncie aż 452 mecze w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Wyczyn ten jest wyjątkowy, gdyż zawodnik wszystkie te spotkania rozegrał w barwach jednego zespołu – ŁKS-u Łódź.

Chojnacki urodził się 6 grudnia 1959 roku w Łodzi. W ekstraklasie udało mu się zadebiutować w sezonie 1977/1978, kiedy to wystąpił w czterech spotkaniach i zdobył nawet swoją pierwszą bramkę. Odtąd ten młody jeszcze zawodnik stał się etatowym obrońcą ŁKS-u na kolejnych kilkanaście lat. Nie był to jednak okres triumfów łódzkiej drużyny. Największymi osiągnięciami Chojnackiego w ŁKS-ie było trzecie miejsce wywalczone w sezonie 1992/1993 oraz finał Pucharu Polski w roku 1994. Większymi sukcesami piłkarz może pochwalić się w piłce młodzieżowej. W 1978 roku wraz z reprezentacją U-18 zdobył brązowy medal nieoficjalnych Mistrzostw Europy, a rok później z kadrą U-20 zajął 4. miejsce w oficjalnych już Mistrzostwach Świata w Japonii. Z Krajem Kwitnącej Wiśni wiążą się inne miłe dla Chojnackiego wspomnienia. To właśnie w tym azjatyckim państwie zaliczył jedyne występy w dorosłej reprezentacji podczas tournée. W odstępie tygodnia czterokrotnie wybiegł na murawę przeciwko Japonii, zaliczając łącznie 270 minut gry.

Marek Chojnacki, mimo że przez większość kariery związany był z Łódzkim Klubem Sportowym, zaliczył także zagraniczny epizod. W rundzie wiosennej sezonu 1988/1989 grał bowiem w zespole ÓFPF Ethnikós Pireus. W Grecji piłkarz spędził jednak tylko dwie rundy (w barwach klubu z Pireusu grał także jesienią sezonu 1989/1990), po czym wrócił do swojej rodzinnej Łodzi i kontynuował przygodę z piłką w ŁKS-ie. W latach 1990-1996 do swojego dorobku w polskiej lidze Chojnacki dołożył 179 występów i 7 goli, co ostatecznie dało bilans 452 występów i 48 bramek. Obrońca nie zakończył jednak kariery po sezonie 1995/1996. Przez dwa lata występował jeszcze w drużynie Karkonosze Jelenia Góra, pomagając jej w uzyskaniu awansu do ówczesnej III ligi. Rekordzista pod względem liczby występów w ekstraklasie buty na kołku zawiesił więc dopiero w roku 1998, w wieku 38 lat.

Marek Chojnacki nawet na moment nie odpoczywał jednak od piłki. Jeszcze w trakcie gry w Karkonoszach Jelenia Góra był nie tylko zawodnikiem tego zespołu, ale też jego trenerem. Przygoda z tym klubem zakończyła się w 1999 roku, kiedy były obrońca został szkoleniowcem Odry Opole. Później trenował jeszcze wiele klubów, także w ekstraklasie (Stomil Olsztyn, ŁKS Łódź, Arka Gdynia) oraz jeden zespół zagraniczny – litewski FC Vinius. Obecnie Chojnacki jest trenerem Zawiszy Rzgów. Jutro będzie obchodził 54. urodziny.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.