Notatka z życia: Henryk Kasperczak

2014-07-10, 11:12   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

fot. Wikimedia Commons/Ja Fryta
68 lat temu w Zabrzu urodził się Henryk Kasperczak. Ten wybitny piłkarz i szkoleniowiec ma na koncie wiele sukcesów, które święcił nie tylko jako zawodnik, ale także, w późniejszym okresie, trener. W minionych latach prowadził wiele afrykańskich reprezentacji, ale mimo spekulacji nigdy nie dostąpił zaszczytu pracy z kadrą narodową Polski.

Do największych sukcesów Kasperczaka-piłkarza należą: trzecie miejsce na mistrzostwach świata (1974), srebrny medal olimpijski (1976), a także dwa tytuły mistrza Polski wywalczone w barwach Stali Mielec (1973, 1976). Łączny reprezentacyjny bilans tego zawodnika występującego ponadto w takich klubach jak Stal Zabrze, Legia Warszawa (rezerwy) i FC Metz to 61 meczów i 5 goli. Ten wynik pozwolił graczowi z Zabrza znaleźć się w Klubie Wybitnego Reprezentanta.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery Kasperczak przeniósł się na trenerską ławkę. Przez 35 lat prowadził wiele klubów francuskich – m.in. FC Metz, AS Saint-Étienne czy Montpellier HSC, ale największe sukcesy święcił w kraju z krakowską Wisłą. Zdobył z nią dwa mistrzowskie tytuły, a w sezonie 2002/2003 doprowadził swoich piłkarzy do 1/8 finału Pucharu UEFA. 

Oprócz prowadzenia drużyn klubowych i niezłych osiągnięć na tym polu, były piłkarz może pochwalić się także niezłymi rezultatami z narodowymi reprezentacjami. Nie udało mu się wprawdzie nigdy doprowadzić podopiecznych do zwycięstwa w Pucharze Narodów Afryki, ale trzykrotnie był tego bliski: w 1996 roku z Tunezją zajął drugie miejsce, w 1994 roku z Wybrzeżem Kości Słoniowej trzecie, a z reprezentacją Mali przed dwunastoma laty uplasował się na czwartek pozycji.

Jak każdy trener, tak i Kasperczak ma na swoim koncie kilka wpadek. Za takie należy uznać z pewnością spadek z Górnikiem Zabrze do pierwszej ligi oraz odpadnięcie z Wisłą Kraków z europejskich rozgrywek po rywalizacji z azerskim Karabachem Agdam. Po rozstaniu z „Białą Gwiazdą” Kasperczak prowadził jeszcze grecki klub AO Kavala, a w październiku ubiegłego roku po raz kolejny został szkoleniowcem reprezentacji Mali. Dziś kończy 68 lat.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.