Notatka z życia: Janusz Kotliński

2013-12-19, 09:54   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Urodził się dokładnie 67 lat temu. Na swoim koncie ma liczne tytuły, z tym najważniejszym – tytułem mistrza świata w kolarstwie torowym na czele. Janusz Kotliński, bo o nim mowa, przez lata udanie reprezentował Łódź w całej Polsce, a także swój kraj na arenie międzynarodowej.

Kotliński urodził się 19 grudnia 1946 roku w Łodzi i to właśnie z tym miastem był związany przez całą swoją karierę. Reprezentował barwy dwóch łódzkich klubów – Widzewa i Włókniarza. Występując w tych zespołach 16-krotnie wygrywał mistrzostwa Polski – 7 razy sprint i 9 razy konkurencję tandemową.

Największymi sukcesami Kotlińskiego nie były jednak tytuły mistrza Polski. Kolarz startował z powodzeniem także w mistrzostwach świata. Dwukrotnie wraz z Benedyktem Kocotem stawał na najwyższym stopniu podium w tandemie – w 1975 roku w Liege i rok później w Lecce. Niestety, Polakom został odebrany pierwszy ze złotych medali, gdyż Kocot zapomniał stawić się do kontroli antydopingowej i nasz duet został zdyskwalifikowany.

Kotliński nie miał szczęścia także do igrzysk olimpijskich, gdyż konkurencja tandemowa ostatni raz znalazła się w programie tej imprezy w 1972 roku. Cztery lata później w Montrealu już jej nie było, a bez wątpienia polski duet byłby jednym z faworytów do złota. Kotlińskiemu nie było jednak dane nie tylko posmakować olimpijskiego medalu, ale także zadebiutować na igrzyskach.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.