Mimo że tytuł indywidualnego mistrza Polski seniorów zdobywał tylko raz, a w swoim dorobku nie ma złota mistrzostw świata, Lech Koziejowski może czuć się zawodnikiem spełnionym. W trakcie swojej bogatej szermierczej kariery zdobył bowiem coś, czego może mu pozazdrościć wielu sportowców. To złoty medal olimpijski, który wspólnie z kolegami wywalczył już na początku przygody z floretem, w wieku zaledwie 23 lat.
Działo się to podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Partnerami Koziejowskiego w drużynie byli: Marek Dąbrowski, Arkadiusz Godel, Jerzy Kaczmarek oraz Witold Woyda. Polacy turniej zaczęli od zwycięstwa z Włochami, ale później minimalnie ulegli reprezentacji RFN, zajmując w grupie eliminacyjnej drugą pozycję. Później wygrywali już wszystkie zawody na drodze do finału, w pokonanym polu zostawiając Japonię i Węgry. W wielkim finale przeciwnikiem polskich florecistów był zespół ZSRR i początek potyczki między „bratnimi narodami" nie zwiastował dla biało-czerwonych niczego dobrego. Przegrywali już 0:3, ale dzięki świetnemu finiszowi pokonali ostatecznie Rosjan 8:5, zdobywając olimpijskie złoto. Szczególne powody do radości mógł mieć 23-letni Lech Koziejowski, dla którego były to pierwsze igrzyska w karierze. W rywalizacji indywidualnej odpadł wprawdzie w grupie półfinałowej, ale niepowodzenie powetował sobie zwycięstwem drużynowym.
Mimo że później jeszcze dwukrotnie brał udział w igrzyskach, nigdy nie udało mu się nawiązać od tamtego sukcesu. W Montrealu w 1976 roku indywidualnie zajął 20-21 miejsce, a polska drużyna uplasowała się na piątej pozycji. Cztery lata później w Moskwie w pojedynczej rywalizacji było znacznie lepiej – Koziejowski był piąty, a wraz z kolegami sięgnął po drugi i, jak się później okazało, ostatni olimpijski medal. Był nim brąz wywalczony wspólnie z Adamem Robakiem, Marianem Sypniewskim i Bogusławem Zychem. Tym razem to złoty medalista z Monachium pełnił w kadrze florecistów rolę weterana, mając za sobą najwięcej olimpijskich startów. Co ciekawe, jedyne mistrzostwo Polski Lech Koziejowski zdobył w tym samym 1980 roku, a więc już po kilku latach kariery na wysokim poziomie. Przekroczenie 30. roku życia wcale nie oznaczało w przypadku tego sportowca schyłku. Florecista z powodzeniem startował nawet w wieku 40 lat, w 1989 roku zdobywając ostatnie drużynowe mistrzostwo kraju.
Jak zaczęła się przygoda Lecha Koziejowskiego z floretem? Urodził się 3 kwietnia 1949 roku w Warszawie i właśnie z klubami stolicy związany był przez całą karierę. Przez lata reprezentował barwy Marymontu, a później był jeszcze zawodnikiem AZS-AWF Warszawa oraz Legii. Zanim trafił do pierwszej poważnej drużyny, w wieku 12 lat „rozpoczął treningi w piwnicy Teatru Komedia, gdzie mieściła się sekcja szermiercza", jak można przeczytać na stronie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 7 w Warszawie, który niedawno gościł byłego szermierza. Tak to się zaczęło, a pierwszy duży sukces przyszedł w wieku 16 lat. Wtedy to Lech Koziejowski wywalczył tytuł mistrza Polski juniorów, a cztery lata później był już juniorskim wicemistrzem świata. W tym samym 1969 roku zdobył też w floretowej drużynie srebrny medal mistrzostw globu, ale już wśród seniorów.
Później jego kariera potoczyła się błyskawicznie. Koziejowski startował zarówno we florecie, jak i w szpadzie, a posługując się drugim rodzajem broni zajął najwyższe miejsce w indywidualnych startach w mistrzostwach świata. W 1977 roku podczas turnieju w Buenos Aires był szósty. W trakcie swojej długiej szermierczej kariery święcił wiele sukcesów, najczęściej z drużyną. Właśnie wspólnie z kolegami został dwukrotnie wicemistrzem uniwersjady, trzykrotnie wicemistrzem świata, a także brązowym medalistą tej imprezy. To obok wymienionych wcześniej olimpijskich krążków największe z jego osiągnięć. Nic dziwnego, że z takim dorobkiem i doświadczeniem Lech Koziejowski po zakończeniu kariery pozostał przy szermierce. Zajął się szkoleniem młodzieży, a także został nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 94 w Warszawie, w której uczy do chwili obecnej. Dziś złoty medalista olimpijski z Monachium kończy 65 lat.
Artykuł na podstawie:
Bogdan Tuszyński, Polscy olimpijczycy XX wieku, Wydawnictwo Europa, Warszawa 2006.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Szermierczy (PZS)
Data powstania organizacji: 28 maja 1922 we Lwowie
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Europy w Gdańsku (1997), Mistrzostwa Europy do 20 lat Kraków (1994), Gdańsk (1997), Poznań (2006), Mistrzostwa Europy do 23 lat Gdańsk (2010), Mistrzostwa Świata w Warszawie (1934) oraz Gdańsku (1963), Mistrzostwa Świata do 20 lat Warszawa (1957), Gdańsk (2001), Puchar Świata Juniorów w Lesznie (2011)
Najważniejsze daty w historii szermierki
28 maja 1922 – powstaje Polski Związek Szermierczy we Lwowie
1924 – Wanda Dubieńska odpada w eliminacjach (floret) na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (Francja)
1924 – Konrad Winkler odpada w eliminacjach (floret) na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (Francja)
1924 – Alfred Ader, Adam Papée, Konrad Winkler, Jerzy Zabielski drużynowo odpają w eliminacjach (szabla) na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (Francja)