Notatka z życia: Ryszard Kubiak

2014-03-20, 07:17   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Mimo że chciał zostać wioślarzem, jego niski wzrost uniemożliwił mu osiągnięcie tego celu. Nie porzucił jednak marzeń o wioślarstwie i jako sternik, którym został z konieczności, święcił wiele sukcesów, z medalem olimpijskim na czele. Ryszard Kubiak, bo o nim mowa, w najbliższą sobotę skończy 64 lata.

Urodził się 22 marca 1950 roku w Bydgoszczy. To właśnie w tamtejszych klubach – KKW i Zawiszy rozpoczynał przygodę z wioślarstwem. Jak pisze Bogdan Tuszyński w książce „Polscy olimpijczycy XX wieku", liczył 170 cm, a w drugiej połowie lat 60. chłopców o tak niskim wzroście nie rekrutowano już na wioślarzy. Kubiak został więc sternikiem i wyszedł na tym bardzo dobrze, gdyż właśnie w tej roli spisywał się znakomicie. Wspomniany dziennikarz sportowy uznał go nawet za jednego z najlepszych sterników w historii polskiego sportu.

Za Ryszardem Kubiakiem przemawia nie tylko opinia fachowców, ale przede wszystkim wyniki. 14 tytułów mistrza Polski wywalczonych w dwójkach, czwórkach i ósemkach ze sternikiem, wielokrotny udział w najważniejszych imprezach międzynarodowych – mistrzostwach Europy, świata i igrzyskach olimpijskich, a co najważniejsze, medale tych imprez. Sternik z Bydgoszczy może pochwalić się srebrem mistrzostw świata z Nottingham z 1975 roku, a także brązowym krążkiem zawodów tej samej rangi, wywalczonym trzy lata później w Karapiro. Oprócz tych trofeów, bydgoski sportowiec ma jeszcze w swoim dorobku Diamentowe Wiosła, Silver Goblets oraz Puchar Księcia Filipa.

Największym sukcesem Kubiaka pozostaje jednak medal olimpijski, który wspólnie ze Stadniukiem, Nowakiem, Tomasiakiem i Stellakiem wywalczył w 1980 roku w Moskwie. Polska czwórka ze sternikiem zajęła w ZSRR miejsce na najniższym stopniu podium. Były to trzecie i, jak się później okazało, ostatnie igrzyska w karierze bydgoszczanina. Kubiak startował wcześniej w Monachium i Montrealu, ale w tych imprezach kierowane przez niego osady dojeżdżały do mety na szóstych miejscach. Sukces z Moskwy być może udałoby się powtórzyć cztery lata później w Los Angeles, ale tam niestety polscy sportowcy z przyczyn politycznych nie pojechali. Olimpijski dorobek Kubiaka zamknął się więc na trzech startach i jednym brązowym medalu.

Bogdan Tuszyński, "Polscy olimpijczycy XX wieku", Wydawnictwo Europa, Warszawa 2003

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.