Notatka z życia: Szymon Janiczko

2014-01-09, 06:35   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Jedenaście tytułów mistrza kraju i udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Cortina d`Ampezzo w 1956 roku. To największe z sukcesów Szymona Janiczko, hokeisty KTH Krynica oraz Legii Warszawa. Sportowiec, który w 1973 roku wyemigrował do Szwecji, dziś kończy 84 lata.

Urodził się 9 stycznia 1930 roku w Krynicy. W wieku 17 lat zaczął poważna hokejową karierę w miejscowym klubie KTH, szybko dołączając do pierwszej drużyny. W 1949 roku miał już na koncie pierwszy duży sukces – srebro mistrzostw Polski. Rok później Szymon Janiczko przyczynił się swoją grą do zdobycia przez KTH Krynica tytułu najlepszego zespołu w kraju. Do dziś jest to największy sukces tego klubu w historii. Jeszcze przed odejściem do warszawskiej Legii napastnik pomógł drużynie wywalczyć drugi srebrny medal mistrzostw Polski w sezonie 1950/1951 i dopiero potem przeniósł się do stolicy.

Z tamtejszym CWKS-em Janiczko święcił kolejne triumfy. Aż dziesięciokrotnie w trakcie czternastu sezonów w barwach klubu z Warszawy sięgał z kolegami po tytuł mistrza kraju. Łącznie wystąpił w 278 spotkaniach ligowych, w których zdobył 64 bramki. Występując w Legii, hokeista z Krynicy otrzymał pierwsze powołanie do kadry narodowej. Na Igrzyska Olimpijskie do Oslo w 1952 roku jeszcze się nie załapał, ale już cztery lata później był ważnym zawodnikiem reprezentacji, która na olimpiadzie w Cortino d`Ampezzo zajęła 8. miejsce. We Włoszech zdobył jedną bramkę. Wcześniej Janiczko uczestniczył już w Mistrzostwach Świata w Wiedniu w 1955 roku, gdzie narodowa kadra uplasowała się ostatecznie na 7. pozycji. W zmaganiach o tytuł najlepszej drużyny świata brał udział jeszcze dwukrotnie – w 1957 roku w Moskwie i rok później w Pradze, gdzie Polacy zajęli, odpowiednio, 6. i 8. miejsce. Łącznie w narodowej kadrze Szymon Janiczko rozegrał 45 meczów i strzelił 13 goli.

W 1973 roku postanowił wyemigrować do Szwecji, gdzie uczył w szkole i trenował młodzież. O swojej karierze Szymon Janiczko opowiedział jakiś czas temu w krótkim wywiadzie dla Telewizji Małopolskiej:

Artykuł na podstawie:
„Z historii KTH - Szymon Janiczko (1)" i „Z historii KTH - Szymon Janiczko (2)", www.kth.i24.pl, dostęp: 03.01.2014 r.
Bogdan Tuszyński, „Polscy olimpijczycy XX w.", Wydawnictwa Europa, Warszawa 2006.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.