Poważną przygodę z trójskokiem Joachimowski rozpoczął w 1967 r., kiedy został zawodnikiem Budowlanych Bydgoszcz. Z tym klubem związany był przez większą część kariery (1967-1970 i 1973-1980), choć reprezentował też barwy bydgoskiego Zawiszy (1971-1972) i Polonii Warszawa (1979-1981). Prawie wszystkie najważniejsze osiągnięcia, z wyjątkiem pierwszego mistrzostwa Polski wywalczonego pod szyldem Zawiszy, Joachimowski zdobywał jako lekkoatleta Budowlanych.
Okres największych sukcesów Michała Joachimowskiego zbiegł się z końcem kariery Józefa Schmidta – dwukrotnego mistrza olimpijskiego i rekordzisty świata w trójskoku. Sportowiec bydgoskich klubów nie okazał się jednak tak utalentowany jak jego poprzednik, choć może się pochwalić lepszym rekordem życiowym (17,06 m przy 17,03 m Schmidta, uzyskanych jednak 13 lat wcześniej). Pod względem tytułów Joachimowski nie może się jednak równać ze Schmidtem, który, obok dwóch złotych medali olimpijskich, ma na koncie dwa tytuły mistrza Europy, a także 13 tytułów mistrza Polski. Jego następca 6-krotnie okazywał się najlepszy w kraju w zawodach rozgrywanych na stadionie (1972-1976 i 1978), trzykrotnie najlepszy w hali (1973-1975), jednak z dwóch startów olimpijskich nie udało mu się przywieźć żadnego medalu.
W 1972 r. w Monachium w eliminacjach zajął drugie miejsce w swojej grupie, a w finale uplasował się na 7. pozycji, osiągając wynik 16,69 m. Rezultat ten okazał się rozczarowaniem. W książce „Na olimpijskim szlaku 1972" wydanej tuż po igrzyskach przeczytać można: „Trójskok. Po raz pierwszy od dwunastu lat konkurencja odbyła się bez udziału Józefa Schmidta. Jego następcę, Michała Joachimowskiego, stać było tylko na siódme miejsce (16,69 m)". Trójskoczkowi gorzej poszło cztery lata później w Montrealu. Odpadł już w eliminacjach, skacząc 16,29 m. Do zakwalifikowania się do finału potrzebny był rezultat dłuższy o dokładnie... 1 cm! Może Joachimowski spisywałby się lepiej, gdyby zawody rozgrywano w hali? Wszak to tam święcił największe triumfy – w 1973 r. w Rotterdamie był drugi w mistrzostwach Europy, rok później w Göteborgu stanął na najwyższym stopniu podium tych zawodów (17,03 m i rekord Polski, który trwa do dziś!), a w 1975 r. w Warszawie był ponownie drugi. Do międzynarodowych sukcesów Joachimowskiego można doliczyć jeszcze zwycięstwo na uniwersjadzie w Rzymie w 1975 r., a także 5. miejsce w mistrzostwach Starego Kontynentu w tym samym mieście, tyle że uzyskane rok wcześniej. Ogółem urodzony w Żninie lekkoatleta 20-krotnie reprezentował Polskę w zawodach międzynarodowych, zwyciężając dziewięć razy.
Michał Joachimowski karierę zakończył w 1981 r. w Polonii Warszawa. Jako prawnik z wykształcenia nie miał problemów ze znalezieniem sobie miejsca w życiu po zawieszeniu kolców na kołku. Był działaczem sportowym, a także próbował swoich sił w polityce jako członek Unii Wolności, a następnie Platformy Obywatelskiej. W rządzie Jerzego Buzka był wicewojewodą bydgoskim, a następnie wicewojewodą kujawsko-pomorskim. Dziś Michał Joachimowski obchodzi 63. urodziny.
Artykuł na podstawie:
Bogdan Tuszyński, „Polscy olimpijczycy XX w.", Wydawnictwo Europa, Warszawa 2004.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Lekkiej Atletyki
Data powstania organizacji: 11 października 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: European Athletic Association, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych – IAAF (1919)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych Warszawa (1987), Bydgoszcz (2010)
Najważniejsze daty w historii lekkiej atletyki
koniec XIX w. - powstaje Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz Park dr. H. Jordana w Krakowie, gdzie propagowano idee sportu
1904 – pierwsze kluby zakładają sekcje lekkoatletyczne
11 października 1919 – powstaje Polski Związek Lekkiej Atletyki
1919 – PZLA wstępuje w szeregi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF)