W historii polskiego sportu są dyscypliny, których popularność rosła z każdym dniem. Są i takie, które prawie przestały w naszym kraju istnieć.
Z pewnością do jednej z takich dyscyplin należy skeleton, sport mało popularny w naszym kraju. Skeleton to dyscyplina sportu, w której zawodnicy ścigają się na saniach o nisko położonym środku ciężkości, dzięki czemu osiągają duże prędkości.
Niestety, nie mamy w nim spektakularnych sukcesów. Do największych należy ten z roku 2006. Dokładnie 16 lutego na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie zadebiutowała Monika Wołowiec. Zawodniczka zajęła w imprezie ostatnie – 15. miejsce. Był to nie tylko debiut Wołowiec, ale także polskiego skeletonu. Niestety, trzeba przyznać, że to nie polska myśl szkoleniowa przygotowała zawodniczkę do tego startu. Monika Wołowiec trenuje w Stanach Zjednoczonych pod okiem tamtejszych szkoleniowców. U nas tak naprawdę warunków do tego nie ma...
Skeleton mógł całkowicie zostać wymazany ze sportów w Polsce. Sport ten uprawiano jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku, jednak bez sukcesów. Niestety, później ze względu na brak odpowiednich warunków zaprzestano profesjonalnego trenowania tego sportu i tak w zasadzie jest do dziś... Choć Monika Wołowiec w 2006 roku zapaliła światełko nadziei dla tej dziedziny sportu.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Sportów Saneczkowych (PZSSan)
Data powstania organizacji: 31 marca 1957
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowy Związek Sportów Saneczkowych – FIL (1930)
Najważniejsze daty w historii polskiego skeletonu
50 oraz 60 lata XX wieku - sport ten uprawiano głównie w Karpaczu, w późniejszym okresie zaprzestano organizowania jakichkolwiek imprez. Powodem takiego stanu był brak odpowiednich torów oraz bezpiecznego sprzętu
21 lutego 2006 – Monika Wołowiec zajmuje 21. miejsce na Mistrzostwach Świata w Calgary (Kanada)
2006 – Monika Wołowiec zajmuje 15. miejsce jako polska debiutantka na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie
27 stycznia 2007 – Marek Tempel zajmuje 30. miejsce na Mistrzostwach Świata w Lake Placid (Stany Zjednoczone)