Malezja to kraj sportu. Sportowa historia jest bardzo bogata, dlatego też w sierpniu 1957 roku ogłoszono niepodległość ze względów sportowych. Wszystko zaczęło się w epoce kolonialnej, kiedy to Brytyjczycy wprowadzali sport w XIX wieku.
Początkowo wszystko było zarządzane przez kluby i stowarzyszenia sportowe, prowadzone przez miłośników. Kluby zostały utworzone do zarządzania szkoleniami, natomiast rywalizacja sportowa odbywała się pomiędzy klubami i wsiami. Przed uzyskaniem niepodległości Malezja nie miała środków do rozwoju sportu, który był krzepiony przez lokalne i misyjne szkoły. Reszta była finansowana przez wspólnoty, kibiców czy samych zawodników. Jednym z przykładów są ciężarowcy, którzy chcąc wziąć udział w Igrzyskach Imperium Brytyjskiego (1950), musieli sami sfinansować wyjazd do Auckland. Pomimo krytyki z braku inwestycji w rozwój sportu, Malezja była kierowana przez liderów, którzy mieli wielką pasję do aktywności fizycznej. Przykładem takiej osoby jest premier Tunku Abdul Rahman, który był prezesem Związku Piłki Nożnej w Malezji, a później został szefem Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Sportowcy z Malezji udowodnili, że mimo różnic etnicznych i różnorodności kulturowej można osiągać sukcesy. Malezyjczycy mają osiągnięcia nie tylko w piłce nożnej, ale również w badmintonie, hokeju czy lekkiej atletyce. Dobre wyniki sportowe sprawiły, że w 1972 roku założono Ministerstwo Kultury, Młodzieży i Sportu w celu realizacji polityki zarządzania sportem młodych osób. Niestety w ostatnich latach zmniejsza się popularność uprawiania sportu, co związane jest ze stylem życia mieszkańców Malezji.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Sprawdź co wydarzyło się w polskim sporcie
Książka „Igrzyska Lekkoatletów TOM 1, 2, 3, 4” |
|
a w niej:
|
Posiadasz książki o historii polskiego sportu? Nie wiesz co z nimi zrobić?
NAPISZ DO NAS