ISSN
Sportowa Historia

Szachy kobiet

2013-05-15, 07:12   A A A   drukuj   Diana Popek

Szachy to strategiczna gra planszowa rozgrywana na 64-polowej szachownicy za pomocą pionów i figur. Wywodzą się ona z Indii. Źródła dowodzą, iż gra ta była już znana na dworze szacha Chusrau I Anoszarwana w VI wieku naszej ery.

W Polsce pierwszy turniej kobiet o Mistrzostwo Polski w szachach odbył się w 1935 roku. Krystyna Radzikowska z. d. Hołuj to jedna z najwybitniejszych polskich szachistek lat 50. i 60. XX wieku. W szachy nauczyła się grać w wieku 9 lat, jednak na poważnie grą tą zajęła się dziesięć lat później. Jej pierwszym klubem szachowym był AZS Katowice, do którego wstąpiła w 1950 roku. Drugim klubem, z którym związała się na dwa lata był Górnik Katowice, zaś ponad trzydzieści lat spędziła w Starcie Katowice. Pierwszy tytuł mistrzyni Polski zdobyła w 1951 roku. Był to początek jej wielkiej kariery. Krystyna Radzikowska jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii tej dyscypliny w Polsce. Brała udział w turniejach strefowych, turniejach pretendentek, olimpiadach szachowych. W 1955 roku otrzymała tytuł mistrzyni narodowej, zaś w 1984 na Kongresie FIDEw Salonikach został jej przyznany tytuł arcymistrzyni.

Monika Saćko z. d. Bobrowska urodziła się 24 marca 1978 roku w Warszawie. W 2008 roku jako pierwsza w historii kobieta otrzymała męski tytuł arcymistrza. Jej pierwszy sukces to srebrny medal na Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 10. w 1988 roku. W swojej kolekcji posiada w sumie pięć mistrzowskich medali juniorów. W finale Mistrzostw Polski Seniorów wystąpiła po raz pierwszy w 1992 roku, zajmując IV miejsce. W finałowych turniejach Mistrzostw Kraju zdobyła 13. medali. Monika Saćko dziewięć razy brała udział w olimpiadzie szachowej, gdzie w 2002 roku zdobyła brązowe medale, indywidualnie oraz drużynowo. Jest dwukrotną zwyciężczynią turnieju Acropilis w Atenach, natomiast w 2012 roku na Mistrzostwach Świata Kobiet pokonała ówczesną mistrzynię Świata Hou Yifanz Chin.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.