W badmintonowym świecie

2013-04-03, 07:43   A A A   drukuj   Diana Skiba

Badminton jest grą, w którą gra prawie każde dziecko. Jednak pomimo jej prostych zasad i dostępności jest to sport z tradycjami. Geneza badmintona na świecie jest trudna do określenia. Wiadomo, iż w pozostałościach dawnej cywilizacji azteckiej i chińskiej spotyka się rysunki, przedstawiające grę przypominającą badminton. Świadczy to o tym, iż tego rodzaju aktywność była już znana tysiące lat temu.

W Polsce dopiero 3. maja 1957 roku zostaje powołane Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, które od początku w swoim programie przyjmuje popularyzację gry w kometkę, zaś 7. listopada 1977 roku powstaje Polski Związek Badmintona (PZBad) w Warszawie. Po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w badmintona zagrano w 1988 roku w Seulu, gdzie grę potraktowano pokazowo. Jednak szybko uzyskała uznanie i już na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku badminton został włączony do programu jako dyscyplina medalowa. Na tychże igrzyskach wystąpiła nasza reprezentantka Katarzyna Krasowska, zajmując 17. miejsce w grze pojedynczej. Cztery lata później w Atlancie zajęła 9. miejsce, a w 2000 roku w Sydney uplasowała się na 33. pozycji. Co ciekawe nasza kadrowiczka wcześniej uprawiała sprinty i siatkówkę. Katarzyna Krasowska jest dziewięciokrotną mistrzynią Polski w grze pojedynczej oraz czterokrotną w grze podwójnej. W swoim dorobku ma również srebrne i brązowe medale Mistrzostw Polski w grze pojedynczej, podwójnej oraz mieszanej. Do jej sukcesów należy również zaliczyć występy na Mistrzostwach Europy w Herning (1996 r.) i w Sofii (1998), gdzie zajęła 5-8.lokatę.

Do czołowych polskich badmintonistek można zaliczyć również Kamilę Augustyn, zawodniczkę SKB Suwałki. Augustyn jest wielokrotną złotą medalistką w singlu na Indywidualnych Mistrzostwach Polski seniorów. W latach 2002-2008 zdobywała złote medale w deblu na Indywidualnych Mistrzostwach Polski seniorów. Na Mistrzostwach Europy Juniorów zdobyła złoty i srebrny medal w 2001 roku, oraz brązowy w 1999 roku. Jest złotą medalistą w singlu oraz deblu na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski. Kamila Augustyn w swoim bogatym dorobku ma również złote medale w deblu na Międzynarodowych Mistrzostwach: Portugalii (2004 r.), Szwecji (2004 r.), Szkocji (2004 r.), Czech (2005 r.) oraz Słowacji (2005 r.).

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.