ISSN
Sportowa Historia

"W cieniu Śląska"

2013-09-24, 07:40   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

„W cieniu Śląska" to dzieło Michała Wyrwy, w którym opisuje historię największego klubu z Wrocławia. Mimo że książka liczy blisko 350 stron, czyta się ją przyjemnie. Po lekturze bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że autor podołał niełatwemu zadaniu przedstawienia w interesujący sposób dziejów piłkarskiego zespołu.

Książkę otwiera wstęp napisany przez Sebastiana Milę. Piłkarz opisuje w nim przygotowania do ostatniego meczu sezonu 2011/2012, kiedy to Śląsk Wrocław sięgnął po mistrzostwo Polski. Pomocnik wrocławskiej drużyny przybliża też przebieg zwycięskiego spotkania z Wisłą, które pozwoliło wywalczyć tytuł po raz drugi w historii klubu. Autor stosuje tutaj sprawdzony manewr – opowieść rozpoczyna od aktualnego, ważnego wydarzenia, punktu kulminacyjnego, by następnie przenieść czytelnika w pierwszym rozdziale do końca XIX w. i początków sportu we Wrocławiu.

Na kolejnych stronach Wyrwa chronologicznie przedstawia historię drużyny – od roku 1946, kiedy to powstał klub KS Pionier, który po połączeniu z zespołem KS Podchorążak sprawił, że rok 1947 można uznać za początek WKS-u Śląsk Wrocław, po zwycięski sezon 2011/2012. Dzieje klubu to opowieść pełna wzlotów i upadków – awansów i spadków, niespodziewanych sukcesów i niespełnionych marzeń. Wszystko to bardzo dobrze udało się autorowi oddać w swoim dziele. Wyrwa pisze ciekawie, prostym językiem, nie skupiając się tylko i wyłącznie na prezentacji kolejnych wydarzeń i przytaczaniu faktów. W narrację wplata wypowiedzi trenerów i piłkarzy, a także cytuje, zwłaszcza podczas pisania o pierwszych latach funkcjonowania klubu, lokalną prasę.

W książce wiele miejsca poświęcone zostało piłkarzom, trenerom i działaczom, którzy mieli duży wpływ na historię zespołu ze stolicy Dolnego Śląska. Oprócz ich charakterystyki w części dotyczącej dziejów klubu, autor postanowił przybliżyć czytelnikom 10 postaci w osobnej części II. Przedstawił tam życiorysy trenerów, z którymi Śląsk sięgał po mistrzowskie tytuły – Władysława Żmudy i Oresta Lenczyka, a także najlepszych piłkarzy – Kalinowskiego, Pawłowskiego, Tarasiewicza, Prusika, Sybisa, Sztylki, Mili i Kelemena. Michał Wyrwa w swoim dziele rozszerzył też kilka interesujących wątków związanych z historią wrocławskiej drużyny. Czytelnik wiele dowiedzieć może się o tym, że Śląsk, mimo iż był klubem wojskowym, wbrew powszechnej opinii nie zyskiwał na tym aż tyle, co Legia Warszawa. Najlepsi zawodnicy trafiali bowiem do stolicy, a nie do Wrocławia. Autor przybliża także okoliczności przyznania organizacji EURO 2012 stolicy Dolnego Śląska i pisze o wpływie tej decyzji na historię drużyny. W swoim dziele porusza jeszcze kilka interesujących wątków.

„W cieniu Śląska" to dobra opowieść o historii klubu, który miał w zasadzie tyle samo upadków, co wzlotów. Autorowi udało się ciekawie przedstawić dzieje piłkarskiego Śląska Wrocław, a także skutecznie oddać w książce charakter tej drużyny. Książka Michała Wyrwy to bardzo dobrze napisana pozycja o futbolu, która przypaść do gustu powinna nie tylko kibicom klubu ze stolicy Dolnego Śląska. Śmiało można ja polecić wszystkim sympatykom polskiej piłki nożnej.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.