Władysław Pietrzak

2014-08-04, 10:14   A A A   drukuj   Wiesław Dobruszek

fot. Wikimedia Commons
Władysław Pietrzak – zasłużony działacz polskiego i światowego sportu motocyklowego, znakomity dziennikarz i publicysta, specjalizujący się w sporcie żużlowym.

Od 1937 roku był członkiem Związku Motocyklowego, od 1938 roku redaktorem działu motocyklowego w warszawskim „Starcie”. W latach 1950 – 1952 był przewodniczącym sekcji motocyklowej Polonii Bytom, zaangażowany w powojenne reaktywowanie Zarządu Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego PZM, później kapitan sportowy tegoż Zarządu Okręgowego.

W latach 1937-1950 był działaczem Polskiego Związku Motocyklowego, od 1956 roku członek Zarządu, w latach 1966-1970 wiceprezes, w latach 1977-1983 zastępca sekretarza generalnego PZM.W Zarządzie Głównym PZM pracował do 1987 roku, w Głównej Komisji Sportu Żużlowego działał  do 1989 roku. Członek honorowy PZM, zasłużony działacz FIM, od 1956 roku członek Podkomisji Wyścigów Torowych FIM, później jej przewodniczący. Po utworzeniu w 1973 roku samodzielnej Komisji Wyścigów Torowych (CCP) był jej pierwszym prezydentem do 1988 roku. Honorowy Prezydent tej Komisji, Honorowy Członek FIM. Był członkiem, a później także wiceprezydentem Międzynarodowej Komisji Turystyki Motorowej FIM (w latach 1959-1973). Od 1983 roku członek Międzynarodowego Komitetu Fair Play przy UNESCO.

Odznaczony srebrnym medalem za Zasługi dla Motocyklizmu FIM w 1983 roku. Posiadacz wielu krajowych i międzynarodowych odznaczeń i medali oraz honorowych tytułów w wielu organizacjach motorowych w kraju i na świecie.

Był współorganizatorem wielu imprez motocyklowych w Polsce, przewodniczącym komitetu organizacyjnego Sześciodniówki motocyklowej w 1967 roku w Zakopanem. Współtwórca regulaminów sportu żużlowego w Polsce i współautor ujednoliconych regulaminów FIM, autor wielu specjalistycznych opracowań dotyczących sportu żużlowego.

Znany ze współpracy z wieloma fachowymi pismami, autor niezliczonej ilości artykułów, felietonów i komentarzy na łamach sportowej prasy. W latach powojennych współpracował z Polskim Radiem, w latach 1962-1974 był współredaktorem „Magazynu Postępu Technicznego” w ośrodku telewizyjnym w Katowicach, laureat zespołowej nagrody „Złoty Ekran” w 1964 roku. Regularnie pisywał  w katowickim „Sporcie” oraz wielu innych pismach. Od 1990 roku współpracował z redakcją „Tygodnika Żużlowego”, pisując także na łamach innych periodyków Wydawnictwa „AWA –PRESS” – w „Miesięczniku Żużlowym”, „Żużlowcu”, „Świecie Żużla”, „Lidze Żużlowej”.

Był żołnierzem Armii Krajowej w oddziałach, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu II wojny światowej ukończył na Śląsku studia inżynierskie. Największy w kraju autorytet w sporcie żużlowym, nestor dziennikarzy pisujących o tej dyscyplinie.
 
Na podstawie „Żużlowego ABC” tom II

Wiesław Dobruszek
Wydawnictwo Danuta
Leszno 2004
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.